☼ Lσνє αηιмє 4єνєя ☼
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

☼ Lσνє αηιмє 4єνєя ☼

☼ - > - > - > ♀ ☺ ♥ Fa-ti cont si distreaza-te alaturi de noi! ♥ ☺ ♂ < - < - < - ☼
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Vis sau realitate?

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Elyy
Membru Activ
Membru Activ
Elyy


Element : Lighting
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Taur
Mesaje Mesaje : 406
Puncte Puncte : 506
Reputatie Reputatie : 30
Varsta : 25

Vis sau realitate? Empty
MesajSubiect: Vis sau realitate?   Vis sau realitate? Icon_minitimeDum Oct 16, 2011 4:17 am

Sper sa va placa, daca tot nu aveam ce face

P.S : voi povesti din perspectiva unui baiat


Hirisaji

Ma simt purtat de o adiere calda ce ma duce catre necunoscut, incerc sa deschid ochii dar o lumina orbitoare ma opreste, asa ca renunt. Ma las condus de acea putere ce ma va duce intr-un alt loc total necunoscut mie. O alta lume.
Nu dupa mult timp simt ca ma opresc imi deschid ochii de culoarea marii, iar in fata ochilor mi se infatiseaza un taram magic, desprins din basmesi plin de culoare. Ma aflam pe un deal plin de verdeata si flori. Incep sa merg, catre? nici eu nu stiam unde, picioarele mele se deplasau de unele singure, fara voia mea. In jur nu se vedea nimic, nici-o casa, nici-un om, nimic. Oare in ce fel de vis am ajuns? Unul din care ma voi trezi curand? Unul bun sau unul rau? Atatea intrebari imi invadeaza mintea goala de amintiri, nu puteam sa imi aduc aminte nimic din ceea ce am facut, s-au cum am ajuns aici. Ajung intr-o ceata densa, din care nu reuseam sa vad nimic. Cu cat ma apropiam mai mult in fata mea imi apre o persoana. Nu am reusit sa ii disting prea bine trasaturile deoarceea eram la o distanta destul de mare.Incerc sa o strig,dar pur si simplu nu pot, sunetele nu vor sa imi iasa pe gura. Oare cum voi reusi sa ies din acest vis?, pentru ca realitate cu siguranta nu este. Picioarele mele isi recapata iar controlul iar eu incep sa alerg cat de repede pot spre persoana respectiva. Sa o strig tot nu pot, deci singura solutie este alergatul. Alerg tot mai tare pana vad ca ma propii, o umbra destul de mare imi apare in fata iar un chip de inger mi se arata. Acea fata pe care as recunoaste-o dintr-un milion, ochii aceea abisali, parul mov pe care il poti recunoaste oriunde. Era ea, imbracata inr-o rochie lunga de un alb imaculat, cu aripile roz la spate, era mai mult decat un inger. Aya, cum de reusesti sa imi invadezi pana si visurile? Acum imi este clar totul, fiecare amintire pe care o aveam mi se deruleaza acum in minte, fiecare gand, ficare sarut pe care l-am primit din partea ei.Credeam ca te-am pierdut, credeam ca toata lumea mea se prabusise in momentul in care tu ai disparut din viata mea, nu credeam ca voi mai iubi vreodata o alta persoana. Se apropie de mine si ma priveste cu ochii ei blanzi, aproape ca ma inec in acel abis intunecat plin de mistere ce asteapta sa fie descoperite. Imi mangaie chipul cu mana sa fina apoi ii aud vocea suava, calda si iubitoare.

- Hirisaji, poate ca nu mai exist cu trupul, dar cu mintea si sufletul voi fi mereu langa tine, tine mine ca nu te voi parasi niciodata, doar ti-am facut un juramant; si spunand aceste cuvinte ma saruta usor pe obraz dupa care o vad cum se indeparteaza.

Incerc sa o strig, sa aleg spre ea, dar nu reusesc, picioarele mele nu se misca iar glasul nu imi iese pe gura.
Ea se tot indepareaza, pana cand nu mai reusesc sa o vad in raza mea vizuala. Eu raman acolo, privind in gol. Nici eu nu stiu la ce ma gandesc, dar altceva nu pot face in acest moment. Inchid ochii o secunda pentru a analiza tot ce mi s-a intamplat mai devreme. Nu indrznesc sa ii deschid acum, pentru ca stiu ca ma voi trezi inapoi in patul meu, dar nici aici nu pot ramane. Incet incet pleoapele mi se deschid si privesc tavanul alb din camera mea. Totul este normal, nimic nu este schimbat, poate doar starea mea de spirit. Simt ca si cum cineva ar fi cu mine in acest moment, ca si cum ar vrea sa imi transmita ceva. Nici eu nu sunt sigur. Ma ridic usor din pat, si ma indrept spre oglina, instinctiv imi ating obrazul si il managai. ''Aya, nu te voi uita niciodata''.

Astept critici si pareri adorabbel
Sus In jos
Đąŋģęŗ •
Membru Activ
Membru Activ
Đąŋģęŗ •


Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Balanta
Mesaje Mesaje : 580
Puncte Puncte : 701
Reputatie Reputatie : 29
Varsta : 28

Vis sau realitate? Empty
MesajSubiect: Re: Vis sau realitate?   Vis sau realitate? Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 11:34 am

Cum am promis, sunt aici. Poti sa arunci cu ce vrei dupa mine, insa o sa fiu dura, deoarece asa sunt eu si sper ca astfel sa te ajut sa te imbunatatesti.

Ideea este buna, iar numele personajelor sunt cute, nu le'am mai intalnit pana acum, deci as putea spune ca sunt originale. Greseli ai cu carul, ma refer la greseli de tastare in care mananci o litera sau incurci literele. Mai ai greseli si de ortografie "nici-o casa, nici-un om"/ "nicio casa, niciun om" -> cel putin eu asa am invatat la scoala ca se scrie; "nimic din ceea ce am facut, s-au cum am ajuns aici" -> aici se scrie legat, deoarece are sensul de ori; iar uneori pui virgula unde nu trebuie, iar unde trebuie nu pui. Hmm, inca un lucru, dupa semnele de punctuatie se lasa spatiu, tu in unele locuri ai lasat, insa in altele, nu. Inca un lucru, daca "vorbeste" personajul, adica transmite ganduri direct, atunci scrii cu bold, asta daca nu scrii de la capat, cu linie de dialog. Ah da, ai grija la repetatul cuvintelor, gen "imi deschid ochii de culoarea marii, iar in fata ochilor mi se infatiseaza", deoarece nu suna bine si deranjeaza urechilor.
Hmm, cred ca am spus cam tot ce am avut de spus :-? Mda, mi'am amintit, ar fi bine sa recitesti capitolul/one shotul inainte sa'l postezi pentru a scapa de eventualele greseli, fie ele de orice tip.

Gata, am terminat. Hmm, nu cred ca am fost prea dura, anyway, daca vrei sa arunci cu ceva dupa mine, arunca cu perne moi si pufoase [somnul e de vina]. Buh'bye.
Sus In jos
http://dirtwhispering.wordpress.com/
Klau
Cronicar Dramatic
Cronicar Dramatic
Klau


Element : Water
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Pesti
Mesaje Mesaje : 2751
Puncte Puncte : 2805
Reputatie Reputatie : 7
Varsta : 27

Vis sau realitate? Empty
MesajSubiect: Re: Vis sau realitate?   Vis sau realitate? Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 11:57 am

hi Hi!! Am aterizat si eu pe aici si ce pot sa spun e ca imi place. Imi place si ideea si personajele.. okay Chiar sunt originale. Insa am observat mici greseli, si nu numai de tastare, ci de exprimare.. Am observat un paragraf care pe mine m-a cam deranjat: "nu mai reusesc sa o vad in raza mea vizuala". Sincer, ai fi putut reformula aceasta sintagma. km Titlul este sugestiv si chiar are legatura cu textul, descrierea mi-a placut si mai toate celelalte greseli pe care le observasem ti le-a mentionat deja Foxxy. Aaa.. Un singur lucru.. Atunci cand pui semnul de intrebare inseamna ca inchei o propozitie si nu ai cum sa pui virgula dupa acesta, si am mai observat o discordanta a timpului la un moment dat. Ai folosit prezentul apoi ai folosit deodata trecutul si nu a sunat chiar bine. km Pai, cam asta e parerea mea. Daca te-a deranjat, scuza-ma insa nu ma pot abtine... pace Astept nextul si sper sa fie cat mai repede. adorabbel ByE!! bye
Sus In jos
Elyy
Membru Activ
Membru Activ
Elyy


Element : Lighting
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Taur
Mesaje Mesaje : 406
Puncte Puncte : 506
Reputatie Reputatie : 30
Varsta : 25

Vis sau realitate? Empty
MesajSubiect: Re: Vis sau realitate?   Vis sau realitate? Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 12:42 pm

Foxxy mersi mult de com, daca nu ziceai tu de greseli sa mor daca le vedeam, sincer am scris capitolu la 12 noapte din plictiseala, si lipsa de ocupate, asa ca nu ai cum sa ma condamni mars
Oricum next nu va mai fi, ca nu degeaba ma postat la sectiunea one shot care trebuie sa aiba maxim 2-3 capitol, deci eu am facut sau mai bine zis am incercat sa fac o poveste mai misterioasa din care sa intelegeti singuri despre ce a fost vorba sau mai stiu eu ce, si sa va formati voi cu propria imaginatie, nextul cam cum ar fi treuit sa fie, Foxxy, imi place cum comentezi dar am obsevat ca te-ai xat mult pe greselile de tastare, desii stiu ca sunt o groaza si aveai ce comenta la ele nu ai mai spus si propria ta parere adica sentimentele personajelor sau mai stiu eu ce, ce ti-a plcut ite mult, in fine, nu pot sa te oblig acuma dar doar ti-am spus,critici au nu mecanism ciudat de a critica nu zic ca nu-i bine dar o iau sa: descriere, dialog, actiune, titlu, greseli si ce mai era, si comenteaza cam fix la ce am gresit, si ce am facu bine cam rar se intampl cel putin eu asa am vazut, mai pe toae forumurile pe care am mers, oricum nu pot sa-ti reprosez nimic, tu doar iti faci treaba, si iti multumesc si stai linistita ca nu arunc cu nimic in tine, nici n-am de ce :=]]: Mitzuki, multumesc mult pentru comentriu ma bucur ca ti-a placut, cum am mai spus, nextul nu va veni, doarece povestea este practic incheiata, dar iti poti forma singura in minte, ceea ce va uruma sa se intample ;)

va multumesc mult pentru comentarii dragele mele :x
Sus In jos
Klau
Cronicar Dramatic
Cronicar Dramatic
Klau


Element : Water
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Pesti
Mesaje Mesaje : 2751
Puncte Puncte : 2805
Reputatie Reputatie : 7
Varsta : 27

Vis sau realitate? Empty
MesajSubiect: Re: Vis sau realitate?   Vis sau realitate? Icon_minitimeMar Noi 08, 2011 9:01 am

hi De ce??? cee De ce e viata asa de cruda? noooo Eu chiar voiam sa pui nextul... why Si apropo numele meu este Mitzumy, insa daca iti vine greu sa-l retii, imi poti spune Klau. pace ByE!! bye
Sus In jos
Elyy
Membru Activ
Membru Activ
Elyy


Element : Lighting
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Taur
Mesaje Mesaje : 406
Puncte Puncte : 506
Reputatie Reputatie : 30
Varsta : 25

Vis sau realitate? Empty
MesajSubiect: Re: Vis sau realitate?   Vis sau realitate? Icon_minitimeMar Noi 08, 2011 9:42 am

ehh, asta este acuma nu ma injurati, nu ma prea asteptam sa va placa asa de mult :omfg: oricum Mitzumi, nu imi e greu sa retin numele dar imi place mai mult cum ti-am spus eu, Mitzuki, cum e sunt cu poreclele, sa te astepti la multe idn parteaa mea, daca te deranjeaza spune-mi, a si ma bucur ca ti-a palcut povestea, astept si alte pareri :D
Sus In jos
Đąŋģęŗ •
Membru Activ
Membru Activ
Đąŋģęŗ •


Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Balanta
Mesaje Mesaje : 580
Puncte Puncte : 701
Reputatie Reputatie : 29
Varsta : 28

Vis sau realitate? Empty
MesajSubiect: Re: Vis sau realitate?   Vis sau realitate? Icon_minitimeMar Noi 08, 2011 11:05 am

Referitor la ce ai spus despre critici, desi stiu ca nu ar trebui sa comentez afirmatia ta, iti spun ca eu in general comentez asa, adica direct. Intr'adevar, fiecare critic are propriu sau stil de a comenta si uneori e prea ... straight, ca sa spun asa, insa unii se axeaza pe partea tehnica a lucrurilor, tocmai pentru a ajuta autorul sa devina mai bun, aratandu-i unde greseste.
Dar, ca sa nu spui ca sunt rea, o sa comentez again, urmarind acele criterii : descriere, dialog, actiune, titlu si greseli.
Descriere - la acest capitol stai binisor, in sensul in care sti sa descrii, insa ai putea adauga in unele locuri, spre de exemplu la sentimentele tipului, deoarece tu ai mai mult o descriere mecanica acolo [adica nu ai aratat sentimentele pe care baiatul le are pentru fata, ci doar ai incercat sa le descrii].
Dialogul - Cum ziceam in comentariul anterior, cand "vorbeste" personajul, adica transmite ganduri direct, atunci scrii cu bold, daca e in interiorul unui paragraf, altfel scrii de la capat, cu linie de dialog, ceea ce la tine in one shot nu s'a intamplat asa. La acel paragraf care continea vorbirea directa, ai facut fraza mult prea lunga, in sensul in care unii s'ar putea sa nu inteleaga ce ai scris.
Actiunea - pai ... e cam vaga, in sensul in care actiune propriu zisa nu exista, deoarece este un vis. Dar, daca te referi la relatarea intamplarilor poti spune ca este buna, nu vad nimic care sa o grabeasca.
Titlul - se afla in concordanta cu ceea ce ai scris in one shot, in sensul in care exact asta ai surprins in ceea ce am citit.
Greselile - nu e cazul sa ma repet, le'am scris deja in comentariul anterior.

Bun, acum sper ca acest comentariu sa fie mai pe placul tau, desi iti spun sincer, in general eu critic direct. Anyway, see ya around.
Sus In jos
http://dirtwhispering.wordpress.com/
Elyy
Membru Activ
Membru Activ
Elyy


Element : Lighting
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Taur
Mesaje Mesaje : 406
Puncte Puncte : 506
Reputatie Reputatie : 30
Varsta : 25

Vis sau realitate? Empty
MesajSubiect: Re: Vis sau realitate?   Vis sau realitate? Icon_minitimeMar Noi 08, 2011 10:35 pm

ei bine eu nu am vrut nici sa te supar si nici sa te oblig, dar ti multumesc pentru comentariu intradevar este pe placul meu, ma bucur ca ai fost sincera, te pwp si astept si alte pareri :*

bye
Sus In jos
Zummy
QueenBee
QueenBee
Zummy


Element : Death
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Sagetator
Mesaje Mesaje : 3505
Puncte Puncte : 5384
Reputatie Reputatie : 171
Varsta : 111

Vis sau realitate? Empty
MesajSubiect: Re: Vis sau realitate?   Vis sau realitate? Icon_minitimeLun Feb 13, 2012 4:24 am

Posteaza alte lucrari sau iti inchid topicul.
Sus In jos
https://loveanime4ever.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Vis sau realitate? Empty
MesajSubiect: Re: Vis sau realitate?   Vis sau realitate? Icon_minitime

Sus In jos
 
Vis sau realitate?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Pierduta in realitate
» Pierduta in realitate

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
☼ Lσνє αηιмє 4єνєя ☼ :: :: Fan Zone :: :: ::Fiction:: :: One Shot :: One Shot-
Mergi direct la: