☼ Lσνє αηιмє 4єνєя ☼
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

☼ Lσνє αηιмє 4єνєя ☼

☼ - > - > - > ♀ ☺ ♥ Fa-ti cont si distreaza-te alaturi de noi! ♥ ☺ ♂ < - < - < - ☼
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Light sau L?

In jos 
+6
Đąŋģęŗ •
ZuZa_Roxa
● Lene
Psycho
Sunny
Elyy
10 participanți

Cine vi se pare mai destept?
 L
 Light
Vezi rezultatele
AutorMesaj
Elyy
Membru Activ
Membru Activ
Elyy


Element : Lighting
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Taur
Mesaje Mesaje : 406
Puncte Puncte : 506
Reputatie Reputatie : 30
Varsta : 26

Light sau L?  Empty
MesajSubiect: Light sau L?    Light sau L?  Icon_minitimeDum Noi 27, 2011 1:53 am

Care dintre cei doi vi s-a parut mai destept, adica eu zicca L, el a stiut del ai nceput ca Light este Kira si nu a incetat deloc sa creada acest lucru, pacat este ca a murit, oricum a aparut Near care pana la urma l-a invins chiar cu propriile arme, dar daca nu era Near intr-un fle Light invingea, dar pentru mine tot L este mai destept cheerplz

Sus In jos
Sunny
Membru Nou
Membru Nou
Sunny


Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Fecioara
Mesaje Mesaje : 18
Puncte Puncte : 29
Reputatie Reputatie : 1
Varsta : 27

Light sau L?  Empty
MesajSubiect: Re: Light sau L?    Light sau L?  Icon_minitimeDum Noi 27, 2011 4:25 am

Mi-e imi place mai mult de L :P ...dar si de Light. L este preferatul meu pentru ca este amuzant si ( in film ) mai inteligent decat Light !
Sus In jos
Psycho
Membru Apreciat
Membru  Apreciat
Psycho


Element : Death
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Gemeni
Mesaje Mesaje : 1338
Puncte Puncte : 1452
Reputatie Reputatie : 22
Varsta : 13

Light sau L?  Empty
MesajSubiect: Re: Light sau L?    Light sau L?  Icon_minitimeDum Noi 27, 2011 5:50 am

Logic ca Light! Adica, ce trebuie sa mai spun. El l-a invins pe L, iar daca la final ar fi fost un pic mai atent ar fi castigat + ca e clar, fiindca l-a ucis pe L. Adica, Light e cu mult mai destept decat L. Nu zic ca nu imi place de L (imi palce, era dragut si un pic inteligent) Dar Light e inteligen, bunaciune, un caracter sublim si seamana cu mine. Are aceeasi gandire si daca as fi fost in locul sau as fi facut la fel. Light este alegerea mea din prima si/fara sa gandesc. Un Zeu.

Psycho XD
Sus In jos
● Lene
Moderator
Moderator
● Lene


Element : Moon
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Capricorn
Mesaje Mesaje : 362
Puncte Puncte : 434
Reputatie Reputatie : 15
Varsta : 27

Light sau L?  Empty
MesajSubiect: Re: Light sau L?    Light sau L?  Icon_minitimeDum Noi 27, 2011 6:41 am

Eu sunt de acord cu Elyy. L e mai inteligent decat Light.. Adica asta e parerea mea..
:D Si este si mai dragut ;;)
Sus In jos
http://myplace.forumgratuit.ro/
ZuZa_Roxa
Membru Activ
Membru Activ
ZuZa_Roxa


Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Leu
Mesaje Mesaje : 1241
Puncte Puncte : 1459
Reputatie Reputatie : 69
Varsta : 27

Light sau L?  Empty
MesajSubiect: Re: Light sau L?    Light sau L?  Icon_minitimeDum Noi 27, 2011 8:31 am

L este mai destept :lol!:
Sus In jos
https://loveanime4ever.forumgratuit.ro/
Đąŋģęŗ •
Membru Activ
Membru Activ
Đąŋģęŗ •


Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Balanta
Mesaje Mesaje : 580
Puncte Puncte : 701
Reputatie Reputatie : 29
Varsta : 28

Light sau L?  Empty
MesajSubiect: Re: Light sau L?    Light sau L?  Icon_minitimeDum Noi 27, 2011 10:40 am

Ahh toti sunteti impotriva Psychopatei mele? Neh, nu e frumos. Oricum, ma dear, iti impartasesc punctul de vedere. Sincer mi se pare ca Light e mai bun decat L in multe privinte. Sa enumar cel putin una? S'ar fi gandit L sa isi ingroape carnetul, sa faca in asa fel incat sa uite de Shinigami si Death Note, iar apoi sa'si reaminteasca, totul doar pentru a scapa de inamicul sau? Raspunsul e : nu. De aici rezulta faptul ca Light e superior lui L, nu cu mult, insa ii e superior. Si da, daca ar fi fost mai atent la sfarsit nu ar fi murit, insa ca sa fie lumea multumita si binele sa invinga raul trebuia ca el sa moara x.x Stupid. Anyway, Light e mai destept decat L.
Sus In jos
http://dirtwhispering.wordpress.com/
Sunny
Membru Nou
Membru Nou
Sunny


Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Fecioara
Mesaje Mesaje : 18
Puncte Puncte : 29
Reputatie Reputatie : 1
Varsta : 27

Light sau L?  Empty
MesajSubiect: Re: Light sau L?    Light sau L?  Icon_minitimeLun Noi 28, 2011 6:33 am

Posibil Danger..dar depinde . Adica in film L este mai destept , in serial tot L . De ce ? Pana la urma nu ai de unde sti ce ar fi facut L daca ar fi fost in locul lui Light . Light a actionat inteligent la inceput apoi a cam pierdud controlul. ( in serial ma refer la Mello si in film la final ) Este asa de pacat ca filmul difera foarte mult de serial..oricum filmul mi s-a parut mai bun. In film amandoi si-au demonstrat inteligenta in moduri la care nimeni nu s-ar fi gandit : cum ar fi fost moartea iubitei sale si a acelei politiste in prima parte la acel muzeu si cum a controlat situatia si a manipulat personajele. Inclusiv pe tatal lui. In serial a fost cam aiurea , a lipsit strategia ! L pe de alta parte a avut mereu strategia si a stiut cum sa se descurce si sa-l testeze pe Light. L-a testat pana in ultima clipa. Niciodata nu a crezut ca Light nu e Kira ! Dupa parerea mea amandoua personajele sunt bine conturate si au un caracter si inteligenta nemaivazuta. Mie imi plac amandoi intr-un fel , dar L este castigatorul deoarece dorinta lui Light de la inceput a devenit obsesie pentru moarte la final . El a scapat carnetul de sub control cat si pe shinigamul lui , amandoua lucruri intoracandu-se impotriva lui la final. In concluzie Light a devenit un obsedat de moarte iar L doar un politist inteligent care niciodata nu s-a indoit de proprile simturi . ( ma refer la dovedirea ca Light era Kira )
Sus In jos
Ryuuzaki
Membru Inactiv
Membru Inactiv
Ryuuzaki


Sex Sex : masculin
Zodiac Zodiac : Sagetator
Mesaje Mesaje : 2
Puncte Puncte : 2
Reputatie Reputatie : 0
Varsta : 28

Light sau L?  Empty
MesajSubiect: Re: Light sau L?    Light sau L?  Icon_minitimeVin Ian 13, 2012 7:33 am

L ii este superior lui Light.In primul rand inteligenta,se vede clar chiar din primele episoade,cand L nu stia mai nimic de Light,nu putea afla in ce loc se gaseste din lume,fiindca Light putea omori pe orice oriunde lui L ii era extrem de greu sa il gaseasca intr-o lume asa de mare,Light putea fi oriunde,dar L prin inteligenta s-a a dedus ca este in Japonia si a dedus chiar si in ce oras se putea gasi.pe langa asta L stia mereu ca light este Kira chiar daca nu avea prea multe indicii,pur si simplu prea inteligent.Probabil ca unii gandesc altfel,dar chiar daca L a murit asta nu s-a intamplat pentru ca L nu era mai inteligent sau cel putin la fel de inteligent ca Light,moartea lui L s-a intamplat pentru ca nu se stia de existenta unui Carnet in lume,Light stiind primul.L nu mai stia ce poate face un Shinigami,nu putea sti ca exista.Sunt multe parti in care L nu avea de unde sa stie ce se intampla,dar totusi a dedus si tot ce spunea era bine.Pe cand Light era mult prea necontrolat,voia sa se faca totul acum,voia ca totul sa se faca printr-o bataie de palme,voia ca tot ce vrea el sa se intample pe loc,voia ca totul sa mearga perfect si rapid.Eu il aleg pe L,chiar daca este mult prea concentrat cum spun unii,chiar daca are niste ticuri si ciudatenii cum spun altii,L ramane personajul meu preferat,L este de la bun inceput cel care schimba firul intregului anime.Va ramane personajul meu preferat.
Totusi,Light este si el inteligent,sunt multe parti in care Light a dat dovada de inteligenta.ba chiar mai mult,daca Light nu voia ca totul sa se intample pe moment si statea mai mult sa calculeze toate miscarile,cu siguranta ca Light isi ducea visul la indeplinire si probabil atunci il alegeam pe Light.Totusi preferatii mei sunt de obicei cei calmi si care gandesc fiecare miscare.Light era genul de om care gandea foarte bine fiecare miscare,o calcula si aproape ca ii iesea perfect,dar ii lipsea partea calma,chiar daca parea cateodata calm fata de L...
Oricum este ceva gen:49% Light si 51% L
Poate ca daca priveam anime-ulo dintr-o alta perspectiva erau egali,dar asa L mi se pare daor cu un singur pas in fata lui Light,daca o iau logic,dar daca o iau dupa preferinte este altceva...
Sus In jos
Psycho
Membru Apreciat
Membru  Apreciat
Psycho


Element : Death
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Gemeni
Mesaje Mesaje : 1338
Puncte Puncte : 1452
Reputatie Reputatie : 22
Varsta : 13

Light sau L?  Empty
MesajSubiect: Re: Light sau L?    Light sau L?  Icon_minitimeSam Ian 21, 2012 8:40 am

Dragii mei, eronat. Se poate dovedi asta daca privesti cuvintele lui Near. Nu prea mai am chef sa repet tot ce am agndit cand am privit anime-ul. Cel putin, eu am privit anime-ul din perspectiva mea. Fiecare are propria judecata. Si eu, din cate imi amintesc nu am zis ca moartea lui L este motivul pe care m-am bazat. Nu. Sunt mai multe motive, pe care nu am timp sa le scriu aici. Totusi am o intreare, daca stiti sa raspundeti. Ce ati alege; democratie sau comunism? Majoritatea fanilor L sunt mai mult ca siguri ca cei ce il apreciaza pe Light ar alege democratie. Poate da poate nu, dar vreau sa deslusesc cum ganditi.

Psycho XD
Sus In jos
LexX
Membru Forum
Membru Forum
LexX


Element : Fire
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Berbec
Mesaje Mesaje : 123
Puncte Puncte : 159
Reputatie Reputatie : 2
Varsta : 28

Light sau L?  Empty
MesajSubiect: Re: Light sau L?    Light sau L?  Icon_minitimeVin Apr 13, 2012 9:15 am

Psycho, sincer daca ar fi sa aleg intre comunism si democratie nu pot spune ceva clar, dar cred ca ar fi comunismul. De ce? Simplu. Pentru ca toti sunt egali. Nimeni nu este superior, nu exista acel exces de putere. Nimeni nu detine controlul si nimeni nu poate calca in picioare pe cel de langa el.
Light asta nu a inteles. Pe tot parcursul serialului el s-a crezut atot-puternic, un alt Dumnezeu. Aici gresea. Chiar daca era inteligent, nu avea dreptul sa pedepseasca pe nimeni. Nu avea dreptul sa ia vietile oamenilor, fie ei vinovati sau nu. La un moment dat, la sfarsit a pierdut controlul asupra situatiei. Devenise obsedat de putere. Asta i-a luat viata. Daca refuza acel carnet, daca nu ar fi existat, viata lui ar fi fost cu totul alta, chiar daca nu l-ar fi cunoscut pe L. Sau.. macar daca s-ar fi oprit la timp, daca si-ar fi dat seama ca era gresit ceea ce face. Dar, din pacate, el nu a constientizat asta si... a murit, chiar daca a reusit sa-l omoare pe L.
Eu sunt de parere ca L este mai inteligent decat Light.
Cam asta este parerea mea...
Sus In jos
Catsz
Moderator
Moderator
Catsz


Element : Moon
Sex Sex : feminin
Mesaje Mesaje : 305
Puncte Puncte : 313
Reputatie Reputatie : 4

Light sau L?  Empty
MesajSubiect: Re: Light sau L?    Light sau L?  Icon_minitimeMier Apr 18, 2012 5:07 pm

Il aleg pe Lawliet.
Light a fost inteligent, lipsit de control si, la un moment dat, s-a temut sa nu fie prins...si nu a mai putut gandi logic. [ Sunt sigura ca era asa undeva. ]
L a fost la fel de inteligent ca Light, dar mult mai calm. Nu i-a fost frica nici de moarte plus ca a avut mare incredere in instinctele sale cum ca Light ar fi Kira.
In anime, la scoala, se zice ca ambii sunt la fel de destepti, din cate imi amintesc. Apoi...a murit Lawliet, dar la sfarsit si Light. Acestia sunt ca ying si yang...parca amandoi au nivelul de inteligenta asemenea.
I adore Lawliet, thats why I choose him. xD
Sus In jos
sakura chan
Membru Activ
Membru Activ
sakura chan


Element : Moon
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Fecioara
Mesaje Mesaje : 492
Puncte Puncte : 501
Reputatie Reputatie : 1
Varsta : 26

Light sau L?  Empty
MesajSubiect: Re: Light sau L?    Light sau L?  Icon_minitimeDum Feb 17, 2013 4:49 am

Si eu il aleg pe L, deoarece este mult mai inteligent decat Light si sincer Light nu avea dreptu sa omoare alte persoane. Chiar daca acele persoane erau sau nu criminale, nu cred ca el era cel care trebuia sa le omoare. Oricum fiecare are parerea lui, iar eu mi-am spuso pe a mea.
Sus In jos
http://animelove.3xforum.ro/
Continut sponsorizat





Light sau L?  Empty
MesajSubiect: Re: Light sau L?    Light sau L?  Icon_minitime

Sus In jos
 
Light sau L?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
☼ Lσνє αηιмє 4єνєя ☼ :: ☼ - > - > - > ♀ ☺ ♥ Love Anime ♥ ☺ ♂ :: Anime. :: Death Note-
Mergi direct la: