☼ Lσνє αηιмє 4єνєя ☼
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

☼ Lσνє αηιмє 4єνєя ☼

☼ - > - > - > ♀ ☺ ♥ Fa-ti cont si distreaza-te alaturi de noi! ♥ ☺ ♂ < - < - < - ☼
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Bani si suferinta !

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
MiserableEmo
Membru Forum
Membru Forum
MiserableEmo


Element : Death
Sex Sex : masculin
Zodiac Zodiac : Scorpion
Mesaje Mesaje : 38
Puncte Puncte : 50
Reputatie Reputatie : 2
Varsta : 28

Bani si suferinta ! Empty
MesajSubiect: Bani si suferinta !   Bani si suferinta ! Icon_minitimeSam Mar 31, 2012 8:26 am

Era o Sămbătă de vară linistită...ca oricare altele.
Razele pătrunzătoare ale soarelui o cufundă pe frumoasa Machu Sora intr-o caldură năucitoare de parcă era într-un cuptor încins..
Fata pleca tulburata spre jobul ei cu jumate de normă imbracată intr-o fustiţă si un maieu roz intrebănd De Ce?De Ceee!?De ce trebuia sa am o asa soara?Nu puteam sa fiu si eu ca o fată normală sa ma distrez cu prieteni la plaja si peste tot.


După o zii de munca naucitoare fata..pleaca frăntă acasa..ajunsă în fata unui bancomat se găndise să îsi verifice banii economisitii pentru scoala si cănd se uita ramane uimita pentru ca avea de zece ori suma care stia ca o are( 5000 ron)..si se intreabă de ce?cine a facut asta si deodată in spatele ei apare un om misterios cu o palarie ciudată cu dintii de aur si îi zice.
- Eu am fost ..eu ţi-am făcut un cadou.
-Dar de ce euu ?
-Pentru că esti speciala..si îi da un card negru ciudat zicandu-i folosestei cum vrei si dispare.

Fata uimită,fericită..surăzand zice Multumesc..se mai uita odată la cifrele arătate de aparat si incepe sa planga..scoate..100 ron din aparat si alearga fericită catre primul magazin...si cupără de măncare..după plecarea din magazin in drum spre casă un băiat chipeş cu părul negru frumos indreptat..se uită la ea cu o privire năucitoaresi o intreabă căt este ora.
Fata speriată îi spune că nu are ceas si pleacă.

Ajunsă într-un sfarsit acasă, in poartă gaseste o scrisoare neagra ciudată,intră in casă aprinde luminile si se asează jos şi incepe sa citească scrisoarea..
-Eu sunt Mikiuni George omul de la bancomat si am vrut să-ti zic urmatoarele cuvinte..
pentru ca esti specială ..vreau să-ti ofer un job sau mai bine zis o afacere foarte avantajoasa pentru o fată frumoasă ca tine ,trebuie sa te întalnesti cu băiatul meu..care te-a intrebat
acum putin timp căt este ceasul..deci te rog gandeste-te bine si dacă accepti te rog sa vii la acceasta adresa sa mai discutăm Str.Viitorului Nr.32 Tokyo ps:vei castiga de 5 ori mai multi bani decat erau in bancomat.
Urmatoarea zi Duminica fata se trezeste de dimineată si pleacă spre cimitir..ajunsă acolo fata se duce spre un mormănt
frumos aranjat..si începe sa plangă zicandu-si în gand .De ce m-ai lasat mamă singura in acceasta lume crudă si insensibilă
nu ma pot descurca singura.
Ajunsă acasă de la cimitir cum intră în casă imediat sună telefonul fix,fata se duce repede si raspunde si era o vecină a unui unchi din partea tatalui al fetei..si îi zice o veste socantă:
-Unchiul tau a murit aseară si a lăsat o scrisoare pentru tine , te rog dacă poti venii sa citesti scrisoarea..poftim adresa Str.Sperantei Nr.44 Tokyo !
Fata incepu sa plangă, zbierănd - De cee ?.De cee am parte numai de necazurii? Tata dupaia Mama si acum si Unchiul singura mea ruda ramasa ..am ramas complet singura pe acceasta lume..
Plăngănd se îmbracă în singurele haine curate negre care le avea si pleaca trisa catre adresa dată , pe drum se întălneste iar cu acel băiat şi se ruşinează pune capul în pămănt si trece pe langa el.Dar nu a lăsat-o pe Machu sa se îndeparteze prea mult de el si imediat a fugit după ea zicandu-i:
-Am auzit si eu despre dragul tau unchi foarte trist,dar te rog opreste-te sa vorbim ceva..
-Nu am ce sa vorbesc.Pa !
Fata plecand mai departe se opreste in fata unui bancomat şi scoate de pe card 500 ron si alearga repede catre un taxi.Se urca in taxi si îi zice taximetristului adresa Str.Sperantei Nr.44.Grabeste-te !
-Sigur domnisoara!
Pe drum fata nu putea sa se gandească decăt la suferintă care o poarta de 5 ani de zile cand au murit ambii parinti într-un accident groaznic de masină şi că a fost lasată singură să se chinuie să traiască..
Ajunsa la destinatie fata se dă jos din taxi si intra in acea vila imensă,uimita se intreabă oare a cui este această vila minunată.Intră inăuntru si o asteaptau vecini unchiului ei Richard Sora !
Fata îi intreabă pe oameni cum sa intamplat,si toată lumea îi raspunde ca era blonav.Acea femeia care a sunat-o , o ia deoparte si îi da scrisoarea.Machu cu frica deschide scrisoarea si incepe sa citeasca:
Scumpa mea Machu imi pare sincer rau că ai rămas complet singură pe această lume dar eu mam gandit la toate,şi ţi-am lasat 250.000 $ intr-un cont si această vilă am trecut-o pe numele tau,si 2 apartamente in America,New York sper ca cu toate acestea vei putea fii fericită şi sa-ţi gaseti un băiat care sa te iubească şi sa te protejeze.Te iubesc Richard !
Fata s-a aşezat pe un fotoliu şi a ramas socata de acea scrisoare,si a inceput sa se gandească la un lucru ...
-De ce sa fiu eu tristă?Trecutul e trecut trebuie şa-mi continui viata gata de astazi nu mai stau suparată , şi cred că o sa-i raspund la scrisoarea domnului George..ma voi duce la acea adresa..de astazi ceea ce contează pentru mine sunt doar BANI !
Sus In jos
Passion pour chocolat
Membru Nou
Membru Nou
Passion pour chocolat


Element : Moon
Sex Sex : feminin
Zodiac Zodiac : Sagetator
Mesaje Mesaje : 7
Puncte Puncte : 9
Reputatie Reputatie : 0
Varsta : 30

Bani si suferinta ! Empty
MesajSubiect: Re: Bani si suferinta !   Bani si suferinta ! Icon_minitimeVin Apr 13, 2012 9:59 am

Hey!
Ți-am citit primul capitol.
Cred că ai intrat cam rapid în acțiune, ar fi trebuit să ne lași mai mult s-o cunoaștem pe Sora, ca să ne formăm o idee mai amplă asupra poveștii.
Atunci când scrii cu diacritice, ar trebui să te asiguri că le pui peste tot.Uneori scrii cu diacritice, alteori nu.Asta nu dă bine deloc.
Ai ceva probleme cu concordanța timpurilor.Ar trebui să folosești un singur timp pe tot parcursul povestirii(dacă e nevoie îți dau și paste să te convingi unde ai greșit).
Ai unele probleme și cu repetițiile.Nu sună bine să tot repeți același cuvânt în fiecare frază.
Zilele săptămânii se scriu cu literă mică.

Cât despre ideea poveștii, este destul de tristă.Voi citi în continuare pentru a vedea ce i se mai întâmplă personajului tău.Să sperăm că ceva mai bun.După furtună, trebuie să apară și soarele.

Sper să nu te deranjeze comentariul meu!Critica este constructivă, nu răutăcioasă.
Sus In jos
 
Bani si suferinta !
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Boys over flowers [sau, in romana, Baieti de bani gata]

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
☼ Lσνє αηιмє 4єνєя ☼ :: :: Fan Zone :: :: ::Fiction:: :: Fan Fiction :: Ficuri Originale.-
Mergi direct la: